Інфо

Вартість конфлікту

Медіація все більше і більше входить у різні сфери професійного життя людей. Вона може застосовуватися при спорах між співробітниками фірм і некомерційних організацій, в конфліктах між роботодавцями і робітниками, а також при виникненні спірних питань між фірмами, наприклад між замовниками і постачальниками, надавачами послуг і їх клієнтами. 

Звісно, при вирішенні питання втручання в конфліктну ситуацію мають братися до уваги багато різних факторів, зокрема, визначатися так звана медіабельність конфліктів, спорів. Тобто допустимість, можливість і доцільність медіації в конкретній ситуації з конкретними людьми.

Сьогодні ми зупинимось на одному із аспектів, які вартує досліджувати в таких ситуаціях, а саме – витратах, пов’язаних із конфліктом.

Вартість конфлікту є цікавою і складною темою одночасно. Вона особливо цікавить людей, які відповідно до свого становища мають прийняти рішення щодо перспективи застосування того чи іншого метода впливу на складну виробничу чи професійну ситуацію.

Пропонуємо звернути увагу на методику, запропоновану німецьким медіатором Вільфрідом Кернтке. Вона дозволяє глибоко проаналізувати які витрати конфлікт вже викликав і які може спричинити в подальшому.

Фактично методика складається із переліку послідовних запитань, які кожен власник бізнесу, керівник може задати собі самотужки або у супроводі фахівця, наприклад медіатора.

Чесна відповідь самому собі, а ще краще відверта конфіденційна розмова з медіатором, допоможе прийняти виважене рішення.

Отже, проаналізуйте, як довго продовжується конфлікт? Як довго на вашу думку він може ще продовжуватися, якщо не буде вирішений конструктивно, а рішення буде прийняти, до прикладу, через суд?

Для з’ясування витрат ПЕРШОГО порядку поміркуйте над такими запитаннями:

 • Скільки годин на тиждень конфліктуючі сторони займаються тільки конфліктом (телефонні розмови, написання різних документів, нотаток, роздуми про конфлікт)? Якою є їх погодинна ставка?
 • Якими є витрати, у разі припинення трудових відносин (судові витрати, виплати компенсацій у зв’язку із розторгненням трудового договору, оплата персоналу)?
 • Якими є витрати на пошук нового співробітника (об’ява, співбесіда, оплата персоналу)?
 • Якщо ви не є стороною, яка залучена до конфлікту безпосередньо: скільки годин ви вже присвятили конфлікту? Почасова ставка?

Для з’ясування затрат ДРУГОГО порядку поміркуйте над такими запитаннями:

 • Які справи опинилися занедбаними через конфлікт? Витрати або не отриманий в результаті дохід?
 • Які роботи не виконані через порушене в наслідок конфлікту співробітництво? Витрати або не отриманий в результаті дохід?
 • Які потенційні закази компанія не отримала через конфлікт? Яких доходів позбулося підприємство в результаті?

Для з’ясування затрат ТРЕТЬОГО порядку задайте такі запитання:

 • Якщо все ж таки в результат трудові відносини будуть розірвані однією із сторін, який вплив це матиме на поведінку і мотивацію інших співробітників, і як ви оцінюєте потенційно завдану шкоду у кількісному виразі?
 • На скільки більше часу буте потрібно на інтеграцію нового співробітника в такій ситуації в колектив, довіра і мотивація якого зазнала подібних змін? Як високо ви оцінюєте ці витрати?
 • Або, у зв’язку і з конфліктом між вашим підприємством і вашим постачальником чи замовником. Як зміниться готовність до кооперації з вашим підприємством з боку інших постачальників чи замовників, якщо вони дізнаються про розрив відносин в результаті конфлікту? Що це означає для вас з точки зору фінансів?
 • Який необхідний крок на шляху розвитку вашої організації не буде зроблений або буде вкрай важким, якщо конфлікт не буде вирішено позитивно? Як ви оцінюєте втрату цих можливостей з фінансової точки зору в найближчі три роки?

Якими на вашу думку є мінімальні витрати у зв’язку із конфліктом, і якими є реальні витрати?

Розрахунок витрат, пов’язаних із конфліктом є досить складним питанням. Фахівці сходяться на думці, що більш-менш точно можна розрахувати тільки витрати першого порядку, тобто безпосередні затрати, пов’язані із оплатою послуг спеціалістів. Чим глибше дослідження витрат занурюється у вартість потенційних витрат, пов’язаних із розвитком конфлікту і його наслідками, тим менш точно можна визначити об’єм видатків. Одночасно однозначно очевидним є тільки те, що загальний обсяг витрат, пов’язаних з розвитком невирішеного конфлікту, перевищить витрати першого порядку в декілька разів.

Прекрасний привід замислитися. І… звернутися до фахівців з трансформації, вирішення і превенції конфліктів. Зокрема, до медіаторів CMG.