Інфо

Послуги медіації в Україні для бізнесу

Послуги медіації в Україні для бізнесу: Вирішення конфліктів на новому рівні

Медіація стає все більш популярним і ефективним методом вирішення конфліктів у сучасному бізнес-середовищі. В Україні також дедалі активніше використовують медіацію для вирішення спорів у сфері бізнесу. В цій статті ми розглянемо послуги медіації в Україні для бізнесу, зосередившись на їхній ролі, перевагах та впливі на суспільство.

Що таке медіація і як вона працює?

Відповідно до Закону України «Про медіацію», медіація – це позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів.

Отже, якщо простою мовою, то медіатор фактично допомагає сторонам у стислі терміни спільними зусиллями та з урахуванням взаємних інтересів дійти бажаного, або щонайменше прийнятного для обох сторін рішення. Оскільки це рішення самостійне і прийняте з урахуванням справжніх інтересів, а не позицій сторін, виконується воно, зазвичай, швидко і добровільно.

Медіація може бути застосована для вирішення будь-яких суперечок і навіть тоді, коли справа вже перебуває в суді. Взагалі, медіація можлива до, під час, після та замість звернення до суду!

Не можна не відзначити і вплив війни на роботу українського бізнесу. Виклики, пов’язані з безпекою, ускладненням роботи деяких державних інституцій, необхідність віддаленої роботи, розпорошенням колективу по всьому світові і, навпаки, повернення до звичної локації, роботи офлайн після довгої перерви. Складності в комунікації взаєморозумінні можуть виникнути при пристосуванні до новим умов і місць роботи тощо. А ще, розділені родини, емоційне напруження, невизначеність. Медіатори можуть стати в нагоді і допомогти виявити слабкі місця в організації бізнесу, знизити напругу в колективі, відновити або налагодити комунікацію, напрацювати нові правила співпраці як всередині колективу, так і із зовнішніми стейкхолдерами (клієнтами, контрагентами, партнерами, державними органами).

Україна має велику кількість кваліфікованих медіаторів, серед яких можна відзначити й команду CMG. Це провідна група в Україні, яка займається медіацією переважно у сфері бізнесу. Сьогодні CMG об'єднує висококваліфікованих професіоналів, які забезпечують надійні послуги медіації з високим стандартом якості. Медіатори CMG постійно підвищують кваліфікацію, зокрема пройшли підготовку щодо травмопоінформованого підходу в медіації, що є дуже актуальним для країни в стані війни.

Переваги медіації для бізнесу

Медіація має численні переваги для бізнесу в Україні. Ось деякі з них:

  1. Ефективність: Медіація дозволяє вирішувати конфлікти швидше, порівняно з традиційним судовим шляхом. Як свідчить практика, у більшості випадків медіація призводить до успішного врегулювання спору протягом короткого часу (декількох годин або днів), що дозволяє бізнесу швидше повернутися до нормального режиму роботи.
  2. Збереження витрат: Медіація є економічно вигідним рішенням для бізнесу. У порівнянні з витратами на довготривалі судові процедури, медіація вимагає значно меншої кількості ресурсів, зокрема часу та коштів. Це особливо важливо для малого та середнього бізнесу, які шукають ефективні способи вирішення спорів і мають при цьому обмежені фінансові можливості. Медіацію можна провести он-лайн із застосуванням відео зв’язку навіть, якщо ви з партнером або іншою людиною, з якою потрібно вирішити складну ситуацію, знаходитесь в різним країнах, містах.
  3. Збереження відносин: Медіація сприяє збереженню партнерських та ділових відносин між сторонами конфлікту. Вона дозволяє людям взаємодіяти та співпрацювати для знаходження взаємовигідного рішення, що мінімізує негативні наслідки для довгострокових партнерських та бізнес зв'язків. Навіть якщо медіація проводиться щодо розподілу бізнесу або припинення співпраці, зберегти певний рівень ділових і людських стосунків є важливим, бо це запорука виконання досягнутих домовленостей.
  4. Конфіденційність: Медіація забезпечує конфіденційність та приватність інформації, обговореної під час процесу. Це дозволяє сторонам бути відкритими й відвертими, не побоюючись, що ця інформація може бути використана проти них у майбутньому. Про конфіденційність можна укласти окремий договір.

Розвиток корпоративної (комерційної) медіації в Україні

Попри поширену думку, медіація в Україні має достатньо довгу історію. Можна сказати, що вона офіційно визнана Законом України "Про медіацію" у листопаді 2021 року, проте її шлях в Україні в сучасному вигляді почався задовго до цього, майже 30 років тому.

Це сталося на початку 90-х років минулого століття і почалося із залучення іноземних медіаторів до вирішення конфліктів, пов'язаних із шахтарськими хвилюваннями на Донбасі. Тоді ж були навчені і перші українські медіатори, створені перші Групи медіації спочатку у Донецьку, Луганську, Одесі, пізніше у Києві, а потім у Криму та Харкові. Деякі з цих центрів функціонують і сьогодні і в основному займаються сімейною, шкільною, бізнес-медіацією, а також медіацією у трудових спорах, медіацією у відновному правосудді.

У наступні роки медіація дещо розширила свою географію, додавши до списку регіонів, де є медіаційні ініціативи, Львів, Херсон, Вінницю, Пирятин. Почали з'являтися громадські та комерційні організації, покликані сприяти становленню та розвитку інституту медіації в Україні. Так, наприклад, у 2014 році було створено Громадянську організацію «Національна асоціація медіаторів України», членами якої є і команда CMG.

Як бачимо, медіація була і є в житті українців, але, поки все ще не зайняла гідного місця. При цьому світовий досвід говорить на користь широкого застосування цього інституту при врегулюванні різних конфліктів. Для прикладу, в США до суду доходить лише близько 1 % всіх суперечок, решта 99 % - вирішуються із застосуванням різних процедур з великої родини альтернативних способів вирішення спорів, до яких крім медіації відносяться, наприклад, арбітраж, міні-суди, експертна оцінка.

Послуги медіації для бізнесу сьогодні 

В останні роки попит на послуги медіації в Україні неухильно збільшувався. Цьому великою мірою слугувало і прийняття відповідного законодавства. Звісно, рік повномасштабного вторгнення негативно позначився на розвитку медіації, імплементації норм закону в життя. Проте, зараз, безумовно, відчувається відновлення попиту на послуги українських медіаторів. Навіть люди, які з різних причин перебувають поза межами України, звертаються до українських медіаторів. Як то кажуть: «свій до свого по своє».

CMG виступає одним з ключових гравців на ринку медіаційних послуг для бізнесу в Україні. Команда кваліфікованих медіаторів має великий досвід у вирішенні різноманітних конфліктів у бізнес-середовищі. CMG спеціалізується на таких областях, як корпоративні і внутрішньо організаційні спори, договірні суперечки, вирішення і превенція конфліктів між бізнес-партнерами, трудові відносини та багато іншого.

Звісно, окрім CMG, в Україні також працює ряд інших організацій та професіоналів, які надають послуги медіації для бізнесу. Це свідчить про поступове зростання розуміння та визнання медіації як ефективного інструменту вирішення конфліктів. Бізнес-лідери усвідомлюють, що медіація є швидким та ефективним способом вирішення конфліктів, що дозволяє зекономити час, кошти та ресурси компанії, особливо у часи невизначеності.

Команда CMG та інші професіонали медіації в Україні готові надати вам необхідну підтримку та допомогу у вирішенні будь-яких конфліктів у вашому бізнесі. Зробіть розумний вибір та скористайтеся послугами медіації для швидкого, ефективного та мирного вирішення спорів.

Нехай медіація стане ключем до гармонії та успіху вашого бізнесу в Україні! І пам’ятайте: «свій до свого по своє!»