Інфо

Панічні атаки при медіації

Панічна атака як виклик медіатору: інформація, яка допомагає впоратись

На тлі подій та травм війни українці стали стикатися з панічними атаками (ПА)* частіше, з певною регулярністю. Стали визнавати їх як факт та говорити про них більш сміливо й розкуто, як і про низку інших психологічних викликів.

ПА можуть виникають у будь якій ситуації, і під час медіації також.

Ми, медіатори CMG, мали такий професійний досвід, з якого винесли розуміння: ПА – це такий стан, в перемозі над яким поінформованість відіграє вирішальну роль.

Зібрали факти про ПА. Не стільки глибоко медичні або біохімічні, скільки просвітницькі  та такі, що можуть дати додаткову опору в емоційно навантаженій ситуації ПА та стати підґрунтям для формування професійної стратегії на такий випадок.

Записали їх у формі питань, які виникали у нас щодо ПА, та відповідей, які ми отримали з джерел, що сповідують науковість та доказову медицину. Та додали на довершення декілька особистих висновків, які зробили, розмірковуючи про пережитий досвід.

Як людина, в якої вперше в житті відбулась панічна атака, розповідає про свої відчуття та думки під час нападу?

Людина розповідає, що все почалось з виникнення якогось тілесного дискомфорту, чогось неприємного, незвичного. Наприклад, удари серця раптом стали помітними, сильними, схожими на удари ногою з середини, або з’явилось відчуття, що не виходить зробити повноцінний вдих, або з’явилась якась хиткість та виникло легке запаморочення, або інші неприємні симптоми.

Що зміни у тілі почали відбуватись раптом, сприймались як справжня атака, якась раптова внутрішня агресія, що вона дуже швидко посилювалась та досягла рівня, коли з’явилась впевненість: «я можу зараз померти!». 

Що під час нападу тебе атакують не тільки фізичні відчуття, а й думки, що те, що відбувається – це інсульт, інфаркт, що все може завершитись втратою контролю над собою та ситуацією або божевіллям.

Один з лікарів-психіатрів розповідав історію про те, як абсолютно психічно здоровий чоловік під час своєї першої ПА викликав «швидку» в лікарню, де йому вже надавали медичну допомогу. Він розповідав потім, що не міг зрозуміти, чому лікарі в лікарні зберігають спокій в той час, коли він впевнений, що йому стає все гірше, що він вмирає.

медіатори Ольга Тюріна Київ

Які зовнішні прояви можуть підказати, що людина переживає панічну атаку?

  • Людина тривожно рухається, нібито прагне позбавитись нестерпної напруги, або навпаки, завмирає через страх собі нашкодити.
  • Людині складно тримати фізичну рівновагу, вона хитається.
  • Шкіра на губах виглядає сухою, стягнутою.
  • Шкіра бліда та прохолодна, або бліда та вкрита червоними плямами.
  • Людина пітніє.
  • Зіниці розширені.
  • Людина дуже налякана та здивована своїм станом.

Скільки зазвичай триває панічна атака?

Панічні атаки зазвичай тривають 5-20 хвилин, але симптоми можуть зберігатися/згасати протягом 1 години.

Як вчені пояснюють феномен ПА?

За найбільш популярною та правдоподібною теорією, ПА – це прояв  дестабілізованої вегетативної нервової системи, збій в координації її симпатичного відділу (відповідає за реакцію на зовнішні подразники, за підготовку до відсічи будь-яким проявам агресії через виділення адреналіну, за виділення кортизолу при стресі) та парасимпатичним відділом (відповідає за заспокоєння, гальмування процесів збудження).

Як запускається панічна атака?

Зазвичай у випадках реальної небезпеки мозок посилає команду нашим наднирникам вкинути в кров порцію адреналіну – гормону, який відповідає за розвинення страху та тривоги.

Це допомагає організму мобілізуватись для усунення загрози («бий або біжи»). Наприклад, відомі випадки, коли від страху за свою дитину мати демонструвала не властиву їй фізичну чи душевну силу, і це було реакцією саме на викид адреналіну.

Але бувають випадки, коли мозок помиляється і наказує наднирникам виділити в кровотік людини адреналін в умовах, коли для неї реальної небезпеки немає.

Такий помилковий, здійсненний без зовнішніх показань, викид гормону запускає дебют ПА.

Як панічна атака пов’язана з конкретними травмуючими подіями?

Насправді, дуже рідко є можливість достеменно виявити конкретну причину ПА, що багато кого бентежить та збиває з пантелику у спробі знайти відповідь на питання «чому це відбулось зі мною?».

Іноді навпаки, людина, яка вперше пережила ПА, наголошує на факті, що напад стався в момент, коли після фізично та емоційно важкого етапу життя вона увійшла у стан спокою та почала відновлюватись.

Відомі також факти, коли хтось «знайомиться» з ПА на тлі еустресу — стану, внаслідок якого підвищується функціональний резерв організму, відбувається його адаптація до стресового фактору.. Фактично, у стані позитивних змін та емоцій.

Чим небезпечна панічна атака на фізичному рівні?

ПА суб’єктивно сприймається як «пекельний» дискомфорт, який певний час має тенденцію посилюватись, і цю «пекельність» не слід недооцінювати: людина під час ПА у своїй свідомості насправді стоїть на межі життя та безодні.

Повернення до стану норми відбувається набагато повільніше, ніж ескалюювались неприємні симптоми.

За думкою лікарів, ПА не несе загрози життю та не завдає шкоди фізичному здоров’ю.

Чим небезпечна панічна атака на психологічному рівні?

Один з найгірших наслідків панічних атак — так званий вторинний страх.

Якщо тривога при панічній атаці ірраціональна, то вторинний страх намагається раціоналізувати цей досвід: зрозуміти, що саме викликало страх, що стало тригером ПА, чи призведе вона колись до смерті або божевілля, коли виникне ПА знову.

Цей вторинний страх викликає розвиток так званого синдрому очікування та стає своєрідною «постпанічною» атакою, яка може значно вплинути на якість життя людини. 

Як розуміння механізму панічної атаки може допомогти з нею впоратись?

ПА можна описати формулою:

панічна атака і медіація

ПА розвивається лише тоді, коли людина катастрофізує те, що відчуває на рівні тіла.

Саме через катастрофізуючи думки починає реалізовуватись сценарій, який називають порочним колом паніки (panic circle):

помилковий викид адреналіну   -  негативне фізичне відчуття – катастрофізуюча думка про те відчуття, що виникло та здивувало -  страх, спровокований катастрофізуючею думкою – нова порція адреналіну пішла у кров, тепер як реакція на «страх від страху» - від цього адреналіну серце починає битися ще сильніш, дихати стає ще важче, фізичний дискомфорт ще збільшується – відчуття страх знову росте, бо тілу стає все гірше – адреналін – дискомфорт – страх –адреналін – дискоморт – страх….

І так до виснаження та знесилення.

Розуміння цього алгоритму допомагає певній частині людей, які мають досвід ПА, керувати своїм станом без фармакологічної інтервенції.

Вони розповідають, що час від часу мають перші симптоми ПА у вигляді занадто  відчутного серцебиття, кому у горлі, хиткості та ін., але розуміння того, що відбувається, дозволяє їм зупинити розвиток нападу на стадії дебюту.

Що є табу при ПА?

Будь яка надмірно емоційна реакція з боку оточуючих лише погіршить ситуацію.

Що може допомогти людині, яка переживає панічну атаку?

  • Спокій та розуміння того, що відбувається.
  • Концентрація на прикметах фізичного світу через будь які техніки заземлення. Іноді для повернення людини у «тут і зараз» буває достатньо простих ситуативних питань, які поставить хтось, хто поруч: якого кольору ваша сукня? яка квітка стоїть на підвіконні? які звуки ви зараз чуєте? який запах ви зараз відчуваєте?
  • Використання будь якої дихальної техніки.
  • Вода, яку людина буде випивати дрібними ковтками.
  • Час. Бо жодна ПА не триває вічно.

Що робити медіатору, якщо ПА відбулась під час процесу?

ПА може відбутись під час медіації, і до цього, на нашу думку, не варто ставитись як до професійної катастрофи.

Проте деякий досвід «зустрічей» з такими ситуаціями і необхідністю реагувати на них, спонукав нас на те, щоб продумати певні алгоритми поведінки і вирішити для себе заздалегідь деякі чутливі  питання. Наприклад, що обов'язково/безпечно потрібно зробити, якщо у учасника медіації стався напад, схожий на ПА, а від яких дій краще відмовитися.

Панічна атака під час медіації: про що слід пам’ятати

  • Якщо людина раніше не стикалась з цим станом та не може його впевнено ідентифікувати/назвати, завжди є сенс залишати певний сумнів щодо природи нападу.
  • Повідомляти людину про наші гіпотези щодо його стану, сутність ПА як феномену та про зиски стратегії «все розумію, тому перемагаю» не є компетенцією та завданням медіатора.
  • Медіатору важливо зберігати баланс емпатії та спокою, емпатією та екпатією, утримуватися від метушливості та катострофізації того, що відбувається.
  • Зробити все можливе, щоб створити безпечний та максимально конфіденційний простір для людини, яка переживає ПА – важливо.
  • Втратити контакт з іншою стороною процесу, тримаючи в фокусі лише людину, яка переживає ПА – погана думка. Якщо те, що відбувається, порушило логіку або перебіг процесу, другий учасник має право знати, чим це викликано, отримувати інформацію з урахуванням сенситивності ситуації. Наприклад, можна його повідомити: «Н. стало недобре. Зараз він відновлюється. Ми сподіваємось, що за 15-20 хвилин, якщо ви готові зачекати, ми зможемо спільно прийняти рішення щодо продовження або переносу зустрічі».
  • Використання технік заземлення можуть допомогти повернути клієнта у стан «тут і зараз», якщо в цьому виникне необхідність.
  • Якщо клієнт готовий довіритися і "слідувати за нами", ми можемо запропонувати йому спільно виконати вправу, спрямовану на врегулювання дихання.
  • Вода, якщо пити її маленькими ковтками та повільно, може відновити правильне дихання та допомогти заспокоїтись.
  • Якщо клієнт не може впоратись зі своїм станом та наполягає на тому, щоб викликати швидку допомогу, не варто відмовляти його від цього.
  • Слід враховувати, що багато людей сьогодні не вперше стикаються з ПА, живуть з ними якийсь час та мають свій ритуал їх проживання – науковий або інтуїтивний.

Можливість реалізувати цей ритуал – одна з важливих опор для них під час нападу. Наприклад, ми спостерігали, як людина, яка повідомила, що знаходиться у стані ПА, позбавляється надмірної напруги через викид адреналіну, виконуючи присідання до втоми. Це в рамках процесу виглядало дещо дивно, але було вельми фізіологічно та принесло швидкий позитивний результат.

  • Слід пам’ятати, що під час ПА під впливом адреналіну відбуваються складні процеси зокрема в органах шлунково-кишкового тракту та сечовидільної системи, тому слід подбати, щоб під час та після її закінчення у людини обов’язково була можливість у будь який час відвідати туалет.

Кожне з цих пунктів ми прискіпливо роздивлялись через оптику етики медіатора, і здається. жодне з них не порушує її постулатів.

Проте допомагає на практиці в стресових умовах притримуватись свідомої моделі поведінки та зменшує кількість імпульсивних рішень, які можуть призвести до помилки.

* За даними Американської асоціації з питань тривоги та депресії панічна атака – це раптовий сплеск сильного страху або сильного дискомфорту, який досягає піку протягом декількох хвилин і протягом якого виникають чотири або більше з наведених нижче симптомів:

  • біль та дискомфорт у грудях
  • озноб або відчуття жару
  • запаморочення та хиткість
  • страх померти
  • страх втратити контроль або «збожеволіти»
  • серцебиття, нерегулярне серцебиття або швидке серцебиття
  • оніміння або поколювання
  • тремтіння, пітливість
  • утруднене дихання, яке може нагадувати задуху
  • відчуття відриву від реальності
  • нудота та розлад шлунку

Автор матеріалу: Ольга Тюріна, медіаторка CMG

© 2023, Commercial Mediation Group (CMG). При будь-якому використанні матеріалу, в т.ч. у перекладах, зазначення його авторства та активне гіперпосилання на сайт https://cmg.org.ua (послуги медіації в Україні) є обов’язковими.