Неможливо подолати конфлікт не з'ясувавши попередньо його причину. Якщо ж поставити собі питання, що є причиною того чи іншого конфлікту, лише одиниці зможуть відповісти не зволікаючи, більшість людей це питання заставить неабияк замислитись.
Для того, щоб виокремити причину конфлікту, достатньо його проаналізувати - саме про це піде мова у нашому відео, створеному у співпраці із Фундацією Дім Рональда МакДональда.
Існують численні класифікації причин конфліктів, одна з них, це класифікація за У.Ф.Лінкольном, який класифікує причини конфліктів за п'ятьма основами: інформація, структура, цінності, відношення та поведінка, та виділяє п'ять факторів (причин) конфлікту:
- Інформаційний фактор - недостатня або неточна; прийнятна для однієї сторони, але неприйнятна для іншої; небажане оприлюднення, або ж навпаки цілковита відсутність інформації; чутки несвідома дезінформація; неточність перекладів та повідомлень ЗМІ можуть стати причиною конфлікту.
- Фактор відносин - такі причини пов'язані насамперед із задоволенням або відсутністю задоволення від взаємодії сторін. Конфліктними моментами можуть стати попередній негативний досвід взаємодії, низький рівень довіри та авторитетності, емоційний дисбаланс, різниця в освітньому рівні або ж класові розбіжності тощо.Теж саме стосується і, наприклад, манери спілкування. Навіть найважливіша і корисна інформація, що висловлена грубо, з роздратованою інтонацією, може легко спровокувати конфлікт.
- Поведінковий фактор - грубість та егоїстичність, непередбачливість, що відторгаються однією зі сторін. У міжособових відносинах найбільш типовими поведінковими факторами що викликають конфліктні ситуації є прагнення до вищості, прояв агресивності, прояв егоїзму.
- Структурний фактор - це стійкі принципи, формальні характеристики, які є даністю і змінити їх тут і зараз не можна, бо вони існують об'єктивно незалежно від нашого бажання. Конфлікти тут виникають, коли одна сторона свідомо чи випадково не виправдовує обґрунтовані очікування іншої сторони.
- - Ціннісний фактор - виникає, коли фундаментальні принципи, цінності, яких дотримується одна сторона, нехтуються чи порушуються іншою. Це можуть бути як професійні цінності, так і особистісні, культурні, етичні, місцеві тощо. Цілком очевидно, що у більшості людей конфлікт асоціюється з агресією, суперечками, ворожим настроєм, але насправді, слід пам'ятати, що саме конфлікт є потужним ресурсом, який допомагає розвиватися і рухатися вперед як окремій особистості, так і колективу в цілому.