Минулого року Законопроєкт «Про медіацію» був внесений Кабміном та ухвалений в першому читанні 15.07.2020 року і з того часу доопрацьовувався в Комітеті.
Основна задача цього законопроєкту полягає в тому, щоб розвантажити суди, інша задача, не менш важлива - це можливість для сторін конфлікту конструктивно його врегулювати, знаходячи у медіації такі варіанти рішення, які б влаштовували кожну зі сторін.
Тож згідно із законопроєктом, планується, що медіація застосовуватиметься у будь-яких конфліктах (спорах), які виникають, зокрема, з цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних правовідносин, а також у кримінальних провадженнях при укладенні угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим та в інших сферах суспільних відносин.
Слід зазначити, що звернутися до медіатора для проведення медіації фізичні та юридичні особи зможуть як до звернення до суду, так і під час судового провадження, або під час виконання рішення суду.
Законопроєкт визначає права та обов'язки медіатора та сторін медіації, порядок проведення медіації, а також вимоги до договору про медіацію та до угоди про врегулювання конфлікту за результатами медіації та ряд інших важливих положень.
Прийняття Закону та впровадження медіації на державному рівні дозволить розвантажити судову систему, завдяки чому значно зменшаться терміни розгляду справ у судах. Крім того, зменшиться кількість виконавчих проваджень та вартість витрат сторін на вирішення конфлікту.
Як бачимо, законопроєкт охоплює значну кількість сфер застосування, саме тому на прийняття його очікує не тільки медіаційна спільнота, а ще широкий круг прихильників медіації, та тих, хто вже спробував цей метод на власних конфліктах, й знає, що він стовідсотково працює.