Інфо

На Національному семінарі у Чернівцях представили освітні програми з медіації

На Національному семінарі у Чернівцях представили освітні програми з медіації

17 червня 2021 року в Чернівцях відбувся Національний семінар із поширення інформації про результати впровадження магістерських освітніх програм з медіації, які розроблені та реалізуються у межах грантового проєкту «Медіація: навчання і трансформація суспільства / MEDIATS». Впродовж семінару, організованого на базі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, були представлені магістерські та інші освітні програми з медіації в Україні та світі.
Серед спікерів була керуюча партнерка Commercial Mediation Group, співзасновниця "Майстерні практик медіації", сертифікована бізнес- та сімейна медіаторка, Почесна членкиня Національної асоціації медіаторів України Ольга Тютюн з виступом на тему: "Професіоналізація медіаторів. Досвід організації практики медіаторів-початківців."

У виступі мова йшла про досвід, набутий у започаткованому партнерами Commercial Mediation Group спільно з Українським Центром Медіації на початку 2021 року унікального проєкту для медіаторів-початківців - "Майстерня практик медіації", в який сьогодні залучено понад 30 медіаторів, серед яких 4 ментори й 2 супервізори.

Головною метою проєкту стало створення простору, де:

  • підприємці України отримають можливість pro-bono отримати послуги медіації
  • медіатори - початківці в супроводі менторів розвинути свої навички та розпочати практику, а також мати можливість увійти до реєстру медіаторів Майстерні, з подальшою можливістю брати участь в бізнес, організаційних та інших кейсах pro-bono.

Ще один проєкт, який було представлено Ольгою Тютюн – це волонтерський проєкт з надання соціальної послуги медіації, який було засновано Центром допомоги сім’ї у 2015 році на базі Міського центру дитини з метою спеціалізації та професіоналізації сімейних медіаторів.

Проєкт надає можливість громадянам безплатно скористатися соціальною послугою - сімейною медіацію, та вирішити конфліктні ситуації мирним шляхом за допомогою посередника - сімейного медіатора. На сьогодні у проєкті відпрацьовано близько 60 кейсів, та залучено понад 30 медіаторів, серед яких 6 менторів, та 4 супервізори, які щиро допомагають людям налагодити стосунки та комунікацію.

Досвід, отриманий у розбудові двох проєктів з надання послуги медіації в різних сферах: бізнес і сімейної медіації дозволив виокремити спільні виклики, які можуть бути спільними, на думку Ольги Тютюн, для багатьох проєктів в Україні, зокрема це:

  • недостатня кількість менторів (досвідчених медіаторів), їх мотивація на участь у волонтерських проєктах;
  • для багатьох медіаторів – медіація не основна діяльність, отже не стоїть у пріоритеті;
  • недостатня кількість «якісних» медіабельних кейсів;
  • необхідність утримання балансу між волонтерською діяльністю і розвитком ринку оплатних послуг;
  • недостатня мотивація клієнтів медіації звертатись до проєктів, а також залишати публічні відгуки про роботу медіаторів;
  • підтримання високої якості послуги, яку отримують клієнти безоплатно або на у мовах pro-bono;
  • виділення ресурсів на адміністрування проєктів: порядок розподілу кейсів, створення процедур і документів, збір інформації, приміщення тощо;
  • ризик вигорання медіаторів, менторів (невідповідність реального навантаження початковим очікуванням, невмотивованість клієнтів – отримувачів соціальної послуги);
  • відсутність достатнього ресурсу для формування гендерно рівних пар медіаторів (переважна більшість медіаторів – жінки);
  • визначення межі відповідальності проєкту за діяльність медіаторів, документальний супровід, особливо pro-bono медіацій в діловій сфері;
  • додатковий ресурс на опрацювання можливих звернень клієнтів або їх адвокатів;
  • організація і удосконалення правового і документального супроводу медіаційних процесів, в тому числі коректна сплата податків;
  • обмеження принципу конфіденційності (збір статистики, обмежена можливість ділитись позитивними результатами проєктів).

Протягом дня учасники з України, Нідерландів, Латвії, Іспанії мали змогу ознайомитись з усіма представленими програмами, поділитися досвідом та специфікою навчання медіації у різних країнах, а також власними напрацюваннями у сфері забезпечення практики для медіаторів- початківців.