Завершився перший потік (Модуль І) Медіаційного лабіринту - проєкту, який ми започаткували разом з Регіональним центром миру.
Розповідає медіаторка CMG Ольга Тютюн:
Протягом трьох зустрічей ми подорожували Медіаційними лабіринтами, намагаючись дістатися скарбу, захованого в його серці. Що то за скарб – кожен подорожуючий вирішував самостійно.
☀️ Взагалі лабіринт – давня і відома духовна практика. Sofia Dutchak запропонувала використовувати лабіринт як вправу для медіаторів, які опановують гуманістичний підхід Жаклін Моріно. Історія цієї авторської розробки починає свій відлік з 2016 року. Для вправи використовуються підготовлені Софією лабіринти: морський і сухопутний разом з різними елементами.
☀️ В нашому випадку Медіаційний лабіринт – це метафора конфлікту, заплутаної життєвої ситуації, з якої, здається, немає виходу.
Подорож лабіринтом відбувалась разом з тими учасниками, які виявили бажання взяти на себе роль команди і погодились супроводжувати основного гравця (капітана корабля або хранителя ключа, в залежності від виду лабіринту) під час цієї подорожі. Той, хто наважився пройти лабіринтом, тримаючи в голові складну ситуацію, а в серці бажання відкриттів і свободи, зустрічався в лабіринті з різними істотами, предметами, яким надавав власних значень і вирішував, що з ними робити і куди далі рухатися.
До прикладу, коли під час однієї із сесій я особисто проходила лабіринт намагаючись розібратися в дуже складній і важкій для мене ситуацією, я натрапила на зображення дракона і сприйняла його як перешкоду, того самого ворога, боротися з яким в мене немає сил.
До мене на допомогу поспішили інші учасники гри і допомогли оминути дракона. Щоправда потім виявилось, що це Дракон бажань із однойменного мультфільму і оминувши його під захистом добрих друзів, я відмовилась від ресурсу, який міг бути допоміжним всім нам. Щось подібне сталося і з іншою учасницею, яка прийняла дельфіна за акулу.
☀️ Цікаво, що під час зустрічей ми розбирали ситуації, які сталися давно, але викликають сильні почуття дотепер. Або навпаки «свіжі», проте на стільки болючі, що здається безпечніше скласти їх на поличку шафки пам’яті і не торкатися доти, поки не будеш готовий. Ці історії об’єднувало те, що в них були задіяні значимі для оповідачів люди, комунікація з якими порушена з тих чи інших причин. Коли немає комунікації, не має, здається, і виходу. Заплутаний лабіринт, блукання по якому дає тобі час і зосередженість для пошуку себе справжнього і сміливість зустрітися з істинними бажаннями і потребами.
Наважившись пройти скрізь нього під проводом емпатійного ведучого і за підтримки команди, основний гравець проходив лабіринт, поступово оповідаючи історію і вплітаючи в неї предмети і персонажів, яких зустрів дорогою. Вони викликали асоціації, підсвічували йому до того невидимі проблеми, допомагали вийти зі сліпих завулків і прямувати до свого скарбу всередині лабіринту. Дійшовши до скарбу, кожен гравець вирішував що це, чи відкриває він скриню і чи бере скарб із собою. Із спостережень і власного досвіду можу сказати, що основний гравець відчуває в цей момент певний катарсис, вивільнення від сильних і часто давніх негативних почуттів. Він отримує силу діяти або впевненість утриматися від дій в ситуації, яку розбирав. Він отримує свободу свідомого вибору!
☀️ Описуючи процес гуманістичної медіації авторка прекрасної книги "Гуманістична медіація" Жаклін Монро, вдається до метафори класичного літературного жанру - трагедію і застосовує до нього правило трьох єдностей: єдність дії, єдність часу і єдність місця.
Правило трьох єдностей завершується трьома стадіями розвитку:
1. Виклад проблеми (theoria).
2. Дія трагічна, центральна, вона проживається повноцінно, щоб краще визначити характер конфлікту (crisis).
3. Розчинення та возз'єднання тих, хто раніше був у сепарації (catarsis).
☀️ Вправа лабіринту дає приблизно такий самий ефект, щоправда під час наших занять тільки для однієї сторони конфлікту. Поки що.
Це враження Лариси Матвійчук після проходження лабіринту (публікується з її дозволу): «Під час подорожі знову я гостро відчувала емоції, яким багато років… біль, хаос, образи, страх тут і зараз та страх за майбутнє.
Гуманістична медіація для мене це про перетворення емоцій від негативних до позитивних, це прожиття страхів та перетворення їх лише на старий спогад, про аналіз ситуації, аналіз своїх дій в той час та перевірка чи вчинив ти так само як колись…
… Але мені цікаво як би вона пройшла в моєму випадку тоді, 13 років тому та зараз за участю всіх сторін конфлікту.»
Отримайте власний досвід, приєднуйтесь до Модулю ІІ Медіаційного лабіринту.