«Щасливий той, хто влаштував своє існування так, що воно відповідає особливостям його характеру», - Гегель
Здається, великий філософ говорив про цілісність. Про неї, а ще про етику ролі медіатора, її вплив на професійне і особистісне життя вели ми відверті і глибокі дискусії під час тренінгу-воркшопу «ПРОФЕСІЙНА ЕТИКА МЕДІАТОРА», проведеного наприкінці січня 2023 року керуючим партнером CMG Ольгою Тютюн разом з Вікторія Ейдеміллєр в рамках проєкту «Посилення спроможності спільноти медіаторів до формування в Україні критеріїв якості послуг з вирішення спорів”, що реалізується Національною асоціацією медіаторів України за підтримки The Matra Programme Королівства Нідерландів.
17 колег-однодумців, 3 навчальні дні, набір складних етичних дилем, розбір практичних кейсів і зовсім трохи теорії. Післясмак – згуртування, натхнення і бажання розвитку!
Основні висновки на наш погляд такі:
- Вирішивши бути медіатором ти береш на себе зобов’язання відповідати високим професійним і моральним стандартам, які приходять до тебе разом із роллю медіатора.
- Відповідальність не тільки перед собою і клієнтами, а ще і перед колегами, професійною спільнотою, суспільством, які пред’являють медіації і медіаторам досить високі очікування.
- Складність в тому, що не всі норми професійної етики медіатора є писаними, є норми без формальних підстав, проте і ті, і інші - підлягають тлумаченню, розумінню, випробовуванню практикою.
- У будь-якому разі від медіаторів законно очікують, що вони будуть їх дотримуватися.
Що ж це за норми? Слідуючи за думкою професора Omer Shapira, коротко їх можна описати так:
I. Компетентність. Медіатор може вступати в медіацію лише тоді, коли він володіє знаннями та навичками, необхідними для виконання своєї ролі.
II. Неупередженість. Медіатор повинен виконувати свою роль без зовнішніх проявів фаворитизму чи упередженості між партнерами у словах чи діях.
ІII. Конфлікт інтересів. Медіатор повинен уникати конфлікту інтересів або появи конфлікту інтересів на всіх етапах медіації або діяти для його нейтралізації.
IV. Самовизначення сторін. Медіатор проводить медіацію на основі самовизначення сторін, коли сторони вільні приймати добровільні, непримусові та усвідомлені рішення.
V. Професійна цілісність (доброчесність). Медіатор повинен проводити медіацію, дотримуючись характеру та визначення як своєї ролі медіатора, так і медіації.
VI. Старанність. Медіатор проводить медіацію з доступністю та увагою, необхідними для виконання своєї ролі.
VII. Повага та гідність. Медіатор повинен ставитися до сторін та інших осіб, які беруть участь у медіації, з повагою та гідністю.
VIII. Чесність. Медіатор повинен бути чесним у своїх контактах зі сторонами та іншими особами, пов’язаними з медіацією.
IX. Конфіденційність. Медіатор повинен зберігати конфіденційність інформації, яка стала йому відома під час виконання його ролі.
X. Підтримання статусу професії. Медіатор повинен виконувати свою роль таким чином, щоб підтримувати авторитет професії та громадську довіру до професії та процесу медіатора.
XI. Зобов'язання перед роботодавцями та довірителями. Медіатор повинен виконувати свою роль відповідно до правил свого роботодавця або довірителя, таким чином, щоб не підривати авторитет роботодавця або довірителя та громадську довіру до них.
XII. Реклама та клопотання. Медіатор повинен бути правдивим і утримуватися від введення в оману в рекламі, клопотаннях чи наданні інформації про його кваліфікацію, досвід, тип пропонованих послуг та ціну.
XIII. Ціна медіації. Медіатор повинен обговорювати зі сторонами, перш ніж розпочати медіацію, оплату за медіацію та будь-які витрати, які можуть бути понесені у зв'язку з медіацією.
XIV. Просування професії. Кожен медіатор має сприяти розвитку професії медіатора в її прагненні до ідеалу.
XV. Справедливість. Медіатор повинен виконувати свою роль справедливо, дотримуючись стандартів медіації відповідно до їх духу та мети.
Більше можна дізнатися з книги «A Theory of Mediators' Ethics. Foundations, Rationale, and Application» https://www.cambridge.org/.../DF74836177ACCE3892D14EF096F...
Важливо: жодна з перелічених норм професійної етики медіатора не є абсолютною і жодна норма не має переваги над усіма іншими.
Етичний підхід – комплексний і збалансований!
А ще - практикуючим медіаторам просто життєво необхідно мати можливість обговорювати досвід з колегами, ділитися роздумами, дискутувати, мати підтримку в середині спільноти!
Медіація - не є професією одинаків! Медіація - професія, що продукує щасливе суспільство!